"Enter"a basıp içeriğe geçin

Neden Çocuk ve Piyano?

    Okul öncesi düzenli piyano dersleri çocukların IQ’ sunu %50 arttırıyor. Okul öncesi 78 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma, Piyano-IQ (zeka katsayısı) arasındaki ilişkiyi ortaya koydu. Kaliforniyalı iki bilim adamının araştırması bize, piyano eğitiminin çocukların özellikle matematik ve fen dallarında çok daha başarılı olacağını gösteriyor.        

   Shaw ve Rauscher’ e göre okul öncesi çocukların beyni tıpkı bir plastik gibi ve erken yaşlardaki eğitimlerle çocuk beynini şekillendirip beslemek mümkün. Piyano ise, özellikle beyin ve beden arasındaki bağlantıyı kurması, hem ruha hem de fiziğe etki etmesiyle bu yöntemin en etkili aracı.   

    Araştırmacılar ’’Müzik de tıpkı Matematik ve Satranç gibi yüksek beyin fonksiyonları gerektiren bir uğraş. Bu alanlar, aynı zamanda iyi gelişmiş ‘Spatial’ zekanın da temelini atıyor. Spatial zeka, görsel dünyayı algılayabilme, nesnelerin görüntülerini zihinde oluşturabilme ve bunların farklılıklarını kavrama yetisine verilen ad.        

    Spychinger adlı bilim adamının ‘Mozart IQ artışı sağlar.’sonuçlu araştırmasına dayanarak şunları söyleyebiliriz ki; daha fazla müzik eğitimi alan çocuklar, öğretmenleri ile daha işbirlikçi ve arkadaşlarıyla da daha dostça ilişki içindedirler. Ayrıca, çocuklar birlikte müzik yaparlar ve şarkı söylerlerse, birbirlerini dinlemeyi daha kolay öğrenirler. Bir çalgı çalmak, hem büyük-küçük kasların gelişimini hem de psiko-motor gelişiminde çocuğa yardımcı olur.Bu sebeple küçük yaşta özelikle kas gelişimine yönelik, hem de duyuşsal yönden kulak eğitimine katkısı olan, piyano eğitimine başlanmalıdır.